WiezaGizycko1


Taras widokowy i dobra kawiarnia w Wieży Ciśnień

Na przełomie XIX/XX wieku zbudowano w Giżycku licząca ponad 30 metrów wieżę ciśnień, która stała się "sercem" miejskich wodociągów. Obiekt umieszczony na wzgórzu góruje nad miastem (po modernizacji liczy 38 m mierzone od gruntu).

Przez 96 lat wieża pełniła swą służebną rolę zaopatrując mieszkańców w wodę (znajdował się w niej zbiornik wyrównawczy zaprojektowany przez inż. Otto Intze). Połowa lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia przyniosła przebudowe miejskich wodociągów i wieża straciła na znaczeniu. Przeszła w prywatne ręce, a jej właścicielem został giżycki przedsiebiorca Henryk Górny.

Obiekt został przebudowany i dostosowany do potrzeb usług turystycznych. Na górze pojawiła się kopuła, która stała się tarasem widokowym płączonym z kawiarnią. Na szczyt prowadzą liczące 129 stopni schody lub winda. Z tarasu widokowego roztacza się przepiękna panaroma na jezioro Niegocin oraz Giżycko.

Poza kawiarnią i miejscami widokowymi jest tu prywatne muzeum z dokumentami i drobnymi przedmiotami obrazującymi codzienne życie mieszkańców w I połowie XX wieku.

WiezaGizycko2

WiezaGizycko4

WiezaGizycko7

WiezaGizycko9

WiezaGizycko11

WiezaGizycko13

WiezaGizycko15

WiezaGizycko17

WiezaGizycko18

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Follow

facebook googleplusinstagram

Najczęściej czytane

Gizycko z lotu
Wegorzewo 100lat
Twierdza B5
Marcin Kędzierski
Swieto Twierdzy Boyen 2016
IMG 6253a
Siberian Expedition 2015
St Bruno 20
park wodny

Polecamy

Na naszej stronie używamy plików cookies. Polityka cookies

Our website is protected by DMC Firewall!