Himmler 1


Najbardziej tajemniczym - wśród kwater niemieckich dowódców z II wojny światowej w dawnych Prusach Wschodnich - jest kompleks "Hochwald", wzniesiony na potrzeby Heinricha Himmlera, szefa SS, Gestapo i policji, a od 1943 roku ministra spraw wewnętrznych III Rzeszy.


Niewiele danych dotrwało do naszych czasów o tym obiekcie. Na miejsce swego stacjonowania w Prusach Himmler wybrał las pod Pozezdrzem, przy drodze łączącej Giżycko z Węgorzewem. Kompleks składał się z sześciu betonowych schronów oraz rozlokowanych między nimi drewnianych baraków. Głównym obiektem był duży schron, przypominający największe obiekty w Mamerkach (Mauerwald), czy Gierłoży (Wolfsschanze). Dotrwał do naszych czasów, ale jego wnętrze zostało zniszczone.

Z miejscem tym łączy się kilka zagadkowych historii. Podobno Niemcy w 1944 roku nie zdążyli wywieźć stąd całych archiwów i część zakopali lesie. Gdzie? Do dziś nie udało się odnaleźć tego miejsca. Inna opowieść mówi o tym, iż pod koniec 1944 roku dwa pojazdy opancerzone z ładunkiem z kwatery Himmlera zostały zatopione w jeziorze Gołdopiwo. Mimo poszukiwań i tej historii nie udało się potwierdzić.

Kwatera w Pozezdrzu została ewakuowana z końcem 1944 roku.

Mimo zniszczeń obiekt dostępny jest do zwiedzania. Z reguły łączymy go z innymi obiektami w bliskim sąsiedztwie, jak bunkry w Mamerkach czy giżycka Twierdza Boyen.

Himmler 2

 

Himmler 3

 

Himmler 4

 

Himmler 5

 

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Follow

facebook googleplusinstagram

Najczęściej czytane

Gizycko z lotu
Wegorzewo 100lat
Twierdza B5
Swieto Twierdzy Boyen 2016
Marcin Kędzierski
IMG 6253a
Siberian Expedition 2015
St Bruno 20
park wodny

Polecamy

Na naszej stronie używamy plików cookies. Polityka cookies

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd