mamerki 1


Mamerki to kompleks bunkrów będących w II wojnie światowej jednym z ośrodków dowodzenia III Rzeszy.

W części będącej niegdyś Centrum Dowodzenia i Łączności wykonana została adaptacja pomieszczeń z wykorzystaniem elementów historycznego wyposażenia i manekinów w umundurowaniu. Niemieccy sztabowcy, obsługa centrum łączności i odtworzenie wnętrza pomieszczeń sprawia, iż wyobrazić można sobie jak wyglądało to w czasie wojennego funkcjonowania kwatery.

Przez Naczelne Dowództwo Wojsk Lądowych III Rzeszy w Mamerkach przechodziły najważniejsze rozkazy dla wojsk Wehrmacht. Od 1941 roku, od momentu ataku III Rzeszy na ZSRR, kwatera odpowiadała za prowadzenie kampanii na wschodzie oraz za zapewnienie logistyki i wyposażenia dla pozostałych frontów.
W Mamerkach służył płk Claus von Stauffenberg, wykonawca zamachu z 20 lipca 1944 roku w Wilczym Szańcu (17 km od Mamerek). Z kwatery wysłany został rozkaz o stłumieniu Powstania Warszawskiego.

Dodatkową atrakcją jest 30 metrowy podziemny tunel łączący dwa schrony.

mamerki 2


mamerki 5


mamerki 3

Po wojnie, nieopodal schronu łączności poszukiwano Bursztynowej Komnaty. Z relacji okolicznych mieszkańców wiemy, że Erich Koch, były gauleiter Prus Wschodnich, był przewożony z więzienia w Barczewie do Mamerek, gdzie wskazał miejsce ukrycia skarbu. Polscy saperzy bezskutecznie wysadzali fundament bunkra nr 31, aby dostać się do wskazanej przez Kocha skrytki. Skarbu nigdy nie odnaleziono. W muzeum znajduje się replika fragmentu Bursztynowej Komnaty.


mamerki 4

Ciekawostką właścicieli muzeum jest rekonstrukcja układu pomieszczeń w niemieckiej łodzi podwodnej U-Boot z okresu II WŚ. Przechodząc korytarzem pomiędzy poszczególnymi sekcjami zobaczyć możemy w skali 1:1 jak wyglądała służba na okręcie podwodnych w czasie wojny.


mamerki 6


mamerki 7


mamerki 1

Ekspozycja jest stale rozbudowywana o nowe elementy.

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Follow

facebook googleplusinstagram

Najczęściej czytane

Gizycko z lotu
Wegorzewo 100lat
Twierdza B5
Swieto Twierdzy Boyen 2016
Marcin Kędzierski
IMG 6253a
Siberian Expedition 2015
St Bruno 20
park wodny

Polecamy

Na naszej stronie używamy plików cookies. Polityka cookies

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd