Most Obrotowy


Zabytkowy most na Kanale Giżyckim (Kanał Łuczański) w Giżycku jest dobrym punktem na rozpoczęcie eskapady rowerowej wokół jeziora Niegocin. Trasa liczy 36 kilometrów i na pewno nie będzie stanowić problemu nawet dla mniej wytrawnych rowerzystów. Osoby nie posiadające własnych jednośladów mogą je wypożyczyć na terenie miasta.

Trasę zaczynamy od mocnego akcentu zabytkowego. Jest nim wspomniany most obrotowy - konstrukcja wyjątkowa na skalę europejską. Most został zbudowany w 1899 roku przez firmę z Zielonej Góry. Jest to jedno stutonowe przęsło otwierane przez jednego operatora. Cała operacja trwa najwyżej pięć minut i droga wodna staje otworem dla jachtów i statków pasażerskich. W sąsiedztwie mostu, po stronie zachodniej mamy kolejny zabytek. Jest nim skrzydło krzyżackiego zamku z XIV wieku. Dziś to część czterogwiazdkowego Hotelu St. Bruno. Wspomniane skrzydło to wewnętrzny obiekt, pozostałe zostały zbudowane współcześnie.

IMG 9851

IMG 9861

Dalej nasza trasa rowerowa wiedzie przez ulicę św. Brunona. Wzdłuż niej prowadzi wygodna ścieżka rowerowa. Ciekawostką może być fakt, że zbudowano takżę tutaj Drogę Krzyżową z kamiennych obelisków (dzieło rzeźbiarza Andrzeja Morawskiego). Prowadzi ona do wzgórza św. Brunona, patrona Giżycka. Na wzgórzu kolejny zabytek – żeliwny krzyż wzniesiony w 1910 roku przez protestantów, ówczesnych mieszkańców Lötzen (nazwa Giżycka do 1945 roku). Wzgórze w stosunku do pierwotnego wyglądu zostało znacznie zmienione, głównie w ostatnich latach z inicjatyw parafii rzymskokatolickich. Warto się tutaj zatrzymać, bo roztacza się z niego rozległy widok na leżące poniżej jezioro Niegocin, a według legendy z rąk staropruskich Galindów miał tu zginąć w 1009 roku misjonarz Bruno z Kwerfurtu. Inną ciekawostką ulicy św. Brunona jest tor motocyklowy znajdujący się w lesie, na wzgórzach po prawej stronie od ulicy. Miejsce godne polecenia dla miłośników motoryzacji.

IMG 9860

IMG 9859

Trasa wiedzie nas dalej na zachód. Docieramy do Kanału Niegocińskiego (inne nazwy: Wilkaski lub Stary). Kanał ten łączy jezioro Niegocin z jeziorami Tajty i Kisajno. Ścieżką rowerową przejeżdżamy Wilkasy. Tutaj mamy do dyspozycji plażę gminą oraz interesujące porty jachtowe (300 miejsc cumowniczych) z tawernami. Trasa z Wilkas wiedzie do wioski Strzelce i Bogaczewo (droga 643). Cały czas trzymamy się drogi asfaltowej i dojeżdżamy do kolejnego kanału – Kula (110 m długości). Miejsce to określane jest „równikiem mazurskim” i dzieli jeziora mazurskie na część należąca do zlewni rzeki Pregoły i część do Wisły. Z miejscem tym wiążę się popularny wśród żeglarzy zwyczaj "chrztu" nowicjuszy, którzy pierwszy raz przemierzają szlak Wielkich Jezior Mazurskich. W pobliskim lesie można trafić na umocnienia ziemne z okresu I wojny światowej.


IMG 9873

Rozstajemy się z Kanałem Kula i wkrótce dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo, w kierunku miejscowości Rydzewo. Miejscowość ta - tętniąca życiem latem, zimą "mocno" przysypia". Jest to typowa wioska turystyczna z mnóstwem domów letniskowych, pól namiotowych i campingowych. Można tutaj dobrze zjeść, na przykład w Gospodzie "Pod Czarnym Łabędziem", gdzie serwują całą gamę potraw regionalnych. W wiosce znajduje się zabytkowy, pochodzący z XVI wieku kościół (jeden z najstarszych na Mazurach).


IMG 9884

Z Rydzewa kierujemy się do wioski o nazwie Ruda. Po drodze mijamy most nad przeprawą między jeziorem Niałk (odnoga Niegocina) a Wojnowo. Ruda to niewielka wioska, która niegdyś słynęła z funkcjonującej tu gorzelni. Do dziś stoją tutaj zabudowania folwarczne gdzie w czasach PRL-u produkowano spirytus gorzelniany. W miejscowości tej docieramy do skrzyżowania z drogą krajową 63 i przed nami jeszcze 9 kilometrów do Giżycka.

 

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Follow

facebook googleplusinstagram

Najczęściej czytane

Gizycko z lotu
Wegorzewo 100lat
Twierdza B5
Swieto Twierdzy Boyen 2016
Marcin Kędzierski
IMG 6253a
Siberian Expedition 2015
St Bruno 20
park wodny

Polecamy

Na naszej stronie używamy plików cookies. Polityka cookies

Our website is protected by DMC Firewall!