kirkut mikolajki5

Mikołajki, dzięki Hotelowi Gołębiewski i pozostałej bazie noclegowej, kojarzą się z mazurskim kurortem w którym wypada bywać. Od dwóch lat działa tutaj też pierwszy w krainie jezior mazurskich hotel 5star - Hotel Mikołajki.

Od strony zabytkowej Mikołajki nie są zbyt okazałe. W centrum zachował się XIX wieczny kościół ewangelicki, na rynku miejskim dawny ratusz to obecnie Hotel Mazur, a przy ulicy Kajki (jednej z najdłuższych ulic na Mazurach) dawne kamieniczki, będące dawniej chatami rybaków.

Tym co może wyróżnić Mikołajki wśród miejsc zabytkowych jest za to Kirkut – cmentarz żydowski. Jest to jedna z niewielu zachowanych mazurskich nekropolii wyznania mojżeszowego. Do dziś przetrwało kilkadziesiąt macew z napisami w językach hebrajskim i niemieckim.

Założony został w 1881 roku dla żydowskiej społeczności miasteczka, która pojawiła się w osadzie w początkach XIX wieku. Zajmowali sę drobnym kupiectwem, tkactwem i krawiectwem. Pochodzili z terenów Królewca i Wileńszczyzny.

kirkut mikolajki1


kirkut mikolajki7


kirkut mikolajki2
Mikołajscy Żydzi podkreślali zawsze, że są Niemcami pochodzenia żydowskiego. Podczas Nocy Kryształowej w 1938 roku naziści wywieźli z miasta rodziny żydowskie. Wieść o nich zaginęła. Nikt do Mikołajek nie powrócił.

W 2006 roku dzięki wysiłkom mieszkańców Mikołajek oraz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego teren nekropolii został uporządkowany.

Będąc w Mikołajkach warto wybrać się spacerem na ulicę Dybowską, gdzie położony jest cmentarz. To niecałe pół kilometra od centrum miasteczka. W regionie Warmii i Mazur jest około dwudziestu zabytkowych cmentarzy żydowskich. Najbliższe dla Mikołajek to Gołdap i Szczytno.


kirkut mikolajki8

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Follow

facebook googleplusinstagram

Najczęściej czytane

Gizycko z lotu
Wegorzewo 100lat
Twierdza B5
Marcin Kędzierski
Swieto Twierdzy Boyen 2016
IMG 6253a
Siberian Expedition 2015
St Bruno 20
park wodny

Polecamy

Na naszej stronie używamy plików cookies. Polityka cookies

DMC Firewall is a Joomla Security extension!