Wegorzewo 100lat W końcu udało mi się przeczytać barwną relację na temat Węgorzewa, dawniej Węgoborka, w okresie działań I wojny światowej.

Publikacja pt. "Gdybyśmy żyli przed stu laty... z dziejów Węgorzewa i okolic w czasie I wojny światowej" wydana została w 2015 roku przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Autorem jest historyk, dr Jerzy Marek Łapo.

Czyta się ją błyskawicznie. Co prawda liczy tylko 50 stron. Ale naprawdę wciąga. Opisuje wydarzenia jakie rozegrały się w Węgorzewie w sierpniu i na początku września 1914 roku oraz na początku zimy 1915.

W codziennej pracy ten okres omawiamy przede wszystkim na przykładzie Twierdzy Boyen i miasta Giżycka. Z uwagi na silną fortyfikację dawne Loetzen nie zostało zajęte w czasie działań wojennych. Zupełnym przeciwieństwem jest Węgorzewo. Od 23 sierpnia do 10 września 1914 roku te pruskie miasteczko okupowane było przez oddziały rosyjskie, a historia i wydarzenia z tym związane prezentowane są właśnie w książce.Nakład książki nie był duży, więc jeżeli ktoś lubi uzupełniać swoją mazurską biblioteczkę to należy się pospieszyć. W Giżycku można ją jeszcze nabyć w Księgarni Odeon i Centrum Promocji i Informacji Turystycznej.

Wegorzewo 100lat

 

MK

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Follow

facebook googleplusinstagram

Najczęściej czytane

Gizycko z lotu
Wegorzewo 100lat
Twierdza B5
Swieto Twierdzy Boyen 2016
Marcin Kędzierski
IMG 6253a
Siberian Expedition 2015
St Bruno 20
park wodny

Polecamy

Na naszej stronie używamy plików cookies. Polityka cookies

Our website is protected by DMC Firewall!