sluzy kanalmazurski 4

Kanał Mazurski, jedna z najbardziej zaskakujących budowli w dawnych Prusach Wschodnich, miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Morzem Bałtyckim.

Budowlę dwa razy zaczynano i dwa razy światowe konflikty wojenne ją przerywały. Po drugiej wojnie światowej nikt nie podjął próby, by dzieło dokończyć.

Pierwsze projekty budowy kanału powstały w połowie XVIII wieku. Jednak ówczesne możliwości techniczne nie pozwalały na realizację ogromnej inwestycji. Niemieckie władze podjęły decyzję o przystąpieniu do budowy w 1908 roku. Opracowano projekt i pierwsi robotnicy pojawili się w 1911 roku. Roboty przerwała I wojna. Wznowiono je w 1934 roku i ponownie przerwano w 1940 roku. To co wykonano budzi podziw i zdumienie.

Wytyczony kanał miał mieć długość 51,5 km i połączyć jezioro Mamry z rzeką Pregołą i Bałtykiem. W stu procentach wykonano śluzę Gujach. Najłatwiej dostępna jest budowla w Leśniewie w gminie Srokowo, bo można do niej dojechać samochodem. Miała ona pokonać 33-metrowa różnicę poziomów między Mamrami a jeziorem Rydzówka. Miały to załatwić dwie śluzy: Leśniewo Górne i Dolne. Pierwsza z nich jest właściwie gotowa. Ogromne betonowe ściany nie zostały jedynie wyposażone w urządzenia techniczne. Tutaj uwagę na siebie zwraca gigantyczny ślad po faszystowskiej „gapie”.

Na całym kanale miało działać 10 śluz i dwa jazy walcowo-ruchowe. Dziś poniemiecką budowlę dzieli granica z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Po stronie polskiej jest około 20 kilometrów, na których umieszczono pięć śluz. Wszystko najlepiej zwiedzać pieszo idąc wzdłuż kanału.

Zdjęcia pochodzą od uczestników wycieczki z Klubu Miłośników Instalacji Militarnych w Kaliszu, z którymi miałem okazję wspólnie podróżować po mazurskich fortyfikacjach.

[Marcin]

sluzy kanalmazurski 5

sluzy kanalmazurski 1

sluzy kanalmazurski 3

sluzy kanalmazurski 6

sluzy kanalmazurski 7

sluzy kanalmazurski 8

sluzy kanalmazurski 9

sluzy kanalmazurski 10

sluzy kanalmazurski 12

sluzy kanalmazurski 15 sluzy kanalmazurski 14

 

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Follow

facebook googleplusinstagram

Najczęściej czytane

Gizycko z lotu
Wegorzewo 100lat
Twierdza B5
Swieto Twierdzy Boyen 2016
Marcin Kędzierski
IMG 6253a
Siberian Expedition 2015
St Bruno 20
park wodny

Polecamy

Na naszej stronie używamy plików cookies. Polityka cookies

DMC Firewall is a Joomla Security extension!