img 4151

Koniki polskie żyjące w stanie dzikim można spotkać przy drodze prowadzącej z Wierzby do Wejsun. Nadzór nad nimi sprawuje Stacja Badawcza Polskiej Akademii Nauk w Popielnie.

 Nie zawsze się to udaje, my mieliśmy szczęście i je spotkaliśmy.

Koniki polskie są jedyną rodzimą rasą koni wywodząca się wprost od tarpanów czyli koni żyjących w stanie dzikim. Ostatnie tarpany - jak informują źródła - widziano w Puszczy Białowieskiej około 1780 roku.

W latach trzydziestych ubiegłego wieku podjęto próbę odtworzenia tej rasy. Od ponad 60. lat takie prace prowadzone są w Popielnie, w Stacji Badawczej Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt PAN. Koniki mają tu do dyspozycji 1620 ha terenów leśnych nad jeziorami Śniardwy, Warnołty i Bełdany.

Można je spotkać cumując na licznych, dzikich przystaniach na jeziorze Bełdany. Ale nie tylko, bowiem jadąc drogą z Wierzby (po dopłynięciu tam promem od strony Mikołajek) do Wejsun można na koniki polskie trafić. Nie należy to do rzadkości, chociaż stuprocentowej gwarancji nie ma.


Koniki polskie zachowują się przyjaźnie, ale potrafią być natrętne w domaganiu się smakołyków. Bywa, że tabun wyjdzie na drogę wstrzymując ruch pojazdów. Najlepiej wówczas wykazać się cierpliwością.

img 4144

img 4146

img 4157

img 4158

img 4160

img 4163

img 4191

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Follow

facebook googleplusinstagram

Najczęściej czytane

Gizycko z lotu
Wegorzewo 100lat
Twierdza B5
Marcin Kędzierski
Swieto Twierdzy Boyen 2016
IMG 6253a
Siberian Expedition 2015
St Bruno 20
park wodny

Polecamy

Na naszej stronie używamy plików cookies. Polityka cookies

DMC Firewall is a Joomla Security extension!