Twierdza B5


Twierdza Boyen jest najważniejszym obiektem historycznym w Giżycku. Corocznie odwiedza ją około 80 tysięcy osób.

Zapraszamy na spacer po fortyfikacji, w czasie którego przedstawimy historię fortu, Giżycka, jak również po części Mazur. Zaprezentujemy galerię i eksponaty twierdzy. Opowiemy o chwili chwały, czyli obronie w czasie I wojny światowej. Po spacerze udamy się na ognisko z kiełbaskami w twierdzy.

Na całość programu potrzebujemy około 3 godziny. Można to robić o każdej porze roku.

Zaczniemy przy Bramie Giżyckiej – głównej dla twierdzy. Ruszymy na dziedziniec, gdzie mamy plan fortu, popiersie feldmarszałka von Boyena i wysokie wały. Następnie odwiedzimy koszarowiec żołnierski, gdzie mieści się galeria. Obok mamy stanowisko obserwacyjne i warsztat amunicyjny, więc i tam wypada nam zajść.


Następnie przejdziemy na koronę wału, do kopuły obserwacyjnej. Ścieżką do Bramy Prochowej i wzdłuż stanowisk artyleryjskich dotrzemy do punktu widokowego na Niegocin. Później zobaczymy Laboratorium Prochowe i schron Pogotowia Bojowego.

Schodami dostaniemy się do Kojca Artyleryjskiego i niewielkich podziemi. Po tym czas na tzw. piekarnię fortu i schron dla kompanii piechoty. Omówimy sobie dlaczego w Bramie Wodnej nie ma wody i pójdzimy do głównego Magazynu Prochowego. Po wizycie pójdziemy na Majdan twierdzy.

Na Majdanie spalone spichlerze, sala ćwiczeń, gołębnik i wozownia. Później rampą transportową wejdziemy na wyższe poziomy, aż dotrzemy do północnej korony wału. Obok kolejnego stanowiska obserwacyjnego i ciekawego schronu peryskopowego dojdziemy ponownie do Bramy Giżyckiej, gdzie zaczynaliśmy zwiedzanie.

Pokonamy w ten sposób około 2 km z różnicami wysokości do 30 metrów. Trasę należy jednak uznać za łatwą. Choć nie polecamy na wizytę nakładać szpilek i garniturów.


Oprowadzanie nie ma sztywnych ram czasowych i możemy dostosować je do oczekiwań zwiedzających.

Zapraszamy do kontaktu i umówienia się
+48 500 209 895

Twierdza B2

Twierdza B6

Twierdza B18

Twierdza B19

Twierdza B35

Twierdza B38

Twierdza B44

Twierdza B53

Twierdza B58

Twierdza B67

Follow

facebook googleplusinstagram

Najczęściej czytane

Wegorzewo 100lat
Gizycko z lotu
Swieto Twierdzy Boyen 2016
Marcin Kędzierski
IMG 6253a
Twierdza B5
Siberian Expedition 2015
St Bruno 20
park wodny

Polecamy

Na naszej stronie używamy plików cookies. Polityka cookies

Our website is protected by DMC Firewall!